Gozdni vrtec v oddelkih PŠ Kapele

Vrtec Najdihojca pri OŠ dr. Jožeta Toporišiča Dobova, z oddelki vrtca v PŠ Kapele

Na kakšen način izvajamo gozdno pedagogiko?

Okolico našega vrtca obdaja gozd, ki je del naših igralnic. Zelo nas veselijo sprehodi v vseh letnih časih in tako lahko opazujemo spreminjanje narave. V gozd redno zahajamo že vrsto let in tako so naše dogodivščine del kurikuluma. Najlepši je pogled na otroke, ki s svojo bujno domišljijo osmislijo še tako preprost list ali vejico v njihovi skupni igri. Spodbujamo prosto igro, veliko gibanja, raziskovanje, ustvarjalnost, gradimo otrokovo samozavest in socialne odnose. Nudimo jim učilnico v naravi, ki se velikokrat prestavi v našo igralnico, ko se igramo in ustvarjamo z naravnimi materiali. Naša dogodivščina se prične že na poti do gozda, ko srečujemo domače živali, se ustavimo ob ribniku, opazujemo njive in sadna drevesa. Še pomembneje, imamo čas za pogovor. V gozdu pa najdemo izziv, da se naša domišljija razvija, spoznamo najmanjše gozdne živali, sodelujemo med seboj in se vsi preprosto le igramo ter pridobivamo pomembne veščine in znanja za življenje.

Paglavci pri Zvezdicah

Na enem izmed sprehodov po gozdu v mesecu marcu, smo opazili mrest v potočku. Odločili smo se, da ga zaradi pomanjkanja padavin v tem mesecu zajezimo iz potočka in ga kasneje, ob ugodnejših razmerah, vrnemo nazaj. Ne boste verjeli, ampak že naslednji dan v akvariju se je iz mresta izvalilo kar precejšnje število paglavcev. Pridno jim menjamo vodo in skrbimo za njih. Paglavci lepo rastejo in se vidno razvijajo, kar nam je zelo zanimivo opazovati. Ampak, ker jih je bilo zelo veliko, smo jih večji del vrnili nazaj v potoček in si jih za opazovanje v akvariju pustili  le osem.

Zapisala: Irena Pintarič

Gozdne dogodivščine v mesecu februarju 2021

Mesec februar je bil za nas zelo zanimiv mesec. Na začetku meseca nas je še vedno čakalo malo snega, konec meseca pa so nas pozdravljali na sprehodu skozi gozd že zvončki in trobentice. Če smo malo poslušali, smo slišali detla, kako trka po deblu, presenetil nas je tudi močerad pod trhlečim deblom, pa da ne pozabim omeniti gosenice, ki se je znašla na otroški kapi. Na slikah lahko opazite, kako so fantje gradili prebivališče za srne.  Deklice so se igrale z zaporedjem iz naravnega materiala. Veliko smo plezali, hodili po podrtem deblu, delali stoje na glavi, skakali čez manjši potoček in si celo privoščili kotaljenje po listju. Ta mesec je bil zelo poučen na igriv način, a hkrati tudi zelo zabaven.

Irena Pintarič

Obisk iz gozda, 12.11.2019

Ob tako deževnem dnevu nas je razveselil prav poseben obisk iz gozda. Med kosilom je vzgojiteljica opazila, da se zunaj po našem igrišču plazi močerad. Hitro je odhitela po opazovalno posodo in ga na njeno srečo tudi hitro zvabila vanjo. Po kosilu so otroci lahko opazovali močerada. V igralnici je nastalo veliko začudenje, saj ga velika večina še ni videla. Malo smo se še pogovorili o njegovih značilnostih in ker je bil čas počitka, je moral tudi močerad nazaj v gozd. Vzgojiteljica ga je spustila nazaj v naravo.